DAWCA

.

Tytuł:
„Dawca”

Autor:
Lois Lowry

Wydawca:
Galeria Książki

Data premiery:
27 sierpień 2014

.

 Po powrocie z wakacji wzięłam się za nadrabianie zaległości, i tych czytelniczych – chociaż trochę książek na wyjeździe przy sobie miałam – i tych filmowych. Podczas przeglądania postów na fanpejżdżu bloga na FB, zauważyłam, że ktoś dodał link do zwiastuna filmu. Filmu, o którego przygotowywaniu wcześniej nie słyszałam. Już, już miałam sobie odpuścić, kiedy  c o ś  tknęło mnie do kliknięcia play. Gdy te parę minę minut dobiegło końca, nie mogłam z siebie wydusić słowa. Nie przypominam sobie kiedy ostatnio już sam zwiastun zrobił na mnie tak ogromne wrażenie. Tym prędzej musiałam dorwać książkę! Dzięki portalowi Papierowy Pies w błyskawicznym tempie mogłam się za nią zabrać.

Jonasz jest dwunastoletnim chłopcem. Prawie. W grudniu odbywają się ceremonie, na których dzieci przechodzą z poszczególnych grup do kolejnych. Na przykład: sześciolatki stają się siedmiolatkami. Jonasz wyczekuje grudnia, kiedy to ma się odbyć ostatnia ceremonia, przejścia jedenastolatków do dwunastolatków, gdzie dowiedzą się, jaką przyszłość wybrała im starszyzna, jakie zawody będą wykonywać. Starszyzna przez lata dokładnie obserwuje dzieci, by starannie pokierować ich w życiu, idealnie wybrać im pracę. Chłopiec czuje obawę. Nie ma pojęcia jaki zawód mógłby wykonywać. Co innego Aszer czy Fiona, co do nich ma pewne podejrzenia. Gdy nadchodzi czas ceremonii, odbywającej się w audytorium, Jonasz zostaje pominięty. Zostaje to na końcu ceremonii wytłumaczone. Jonasza wybrano na kolejnego Odbiorcę Pamięci. Dostąpił wielkiego zaszczytu. Jest to prawdziwa rzadkość, w osiedlu jest tylko jeden Odbiorca Pamięci.

Na początku nasunęły mi się światy wykreowane przez panią Collins i panią Oliver, czyli autorkę Igrzysk Śmierci oraz Delirium. Tyle tylko, że Dawca został napisany wiele lat wcześniej, bo już w 1993 roku. Jeszcze mnie na świecie nie było! :)

Już na samym początku wiedziałam, że nie będzie to zwyczajna, lekka książka. To jest jedna z tych książek, które bierze się na poważnie. Tak jak byłam pod wrażeniem zwiastuna filmu (swoją drogą, mam nadzieję, że kiedyś obejrzę!), tak wstrząśnięta byłam po przeczytaniu książki. Wciągająca, chwytająca za serce, niezwykle wartościowa. Refleksje, morały zapełniają stronice. Naprawdę, w którymś momencie ogarnęło mnie tak wielkie wzruszenie, tak wielki podziw dla autorki… Nie mam pojęcia co natchnęło Lois do napisania Dawcy, ale jestem jej za to dozgonnie wdzięczna, bo jest to książka, która staje się jedną z książek tworzących fundamenty psychiki czytelnika.

Czy jestem zadowolona z lektury? Ba! Jestem nią zachwycona. Jeśli i Ty szukasz pozycji, która wbije Cię w ziemię, śmiało, nie krępuj się, chwyć po Dawcę. Zapewniam Cię, że nie pożałujesz tej decyzji.

Cieszę się, że wydawnictwo GK zdecydowało się na wtórne wydanie tej książki (i nawet całkiem całkiem okładka! ;) ). Zapowiedziane są również inne książki Lois Lowry. Czy przeczytam? Z największą przyjemnością!

5,5/6

Za książkę serdecznie dziękuję portalowi Papierowy Pies

→ by Raven Stark

6 Komentarze

  1. No hej :)
    Widziałam zwiastun ,,Dawcy” już raczej dawno, ale wywarł na mnie takie wrażenie, że nadal o nim myślę :D Jaka obsada! I oczywiście Requiem for a dream w tle <3
    Ale dzięki Twojej recenzji pomyślałam też o książce. Lecę do sklepu :)
    Pozdrawiam!

  2. Dziękuję po prostu, że akurat teraz napisałaś recenzję tej książki! :D Zamierzam jechać na ten film do kina i może (jeśli będzie w bibliotece) przeczytać książkę, jednak… oprócz zwiastuna i opisu to nic nie wiedziałam o tym. Nie wiem jaki będzie film, ale po Twoje recenzji myślę, że warto sięgnąć po oby dwa utwory. :)

  3. Po obejrzeniu zwiastuna – nawisem mówiąc, dzięki tobie, bo na fp MBML – nie mogę sobie odpuścić takiej książki. Też od razu skojarzyłam ją z Igrzyskami. Taki odruch. Mam nadzieję, że będę miała możliwość ją przeczytać – najlepiej w najbliższym czasie – a potem biorę się za film. I choć nie czytałam o nim zbyt dobrej opinii jestem na tak w 100%. Po prostu… muszę się dorwać.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.