KSIĘGA CMENTARNA

.

Tytuł:
„Księga cmentarna”

Autor:
Neil Gaiman

Wydawca:
Wydawnictwo Mag

Data premiery:
9 maj 2014

.

Baśń o Tarzanie, osieroconym chłopcu, którego wychowują małpy w dżungli. Któż nie zna tej baśni? Ciekawi czegoś innego? A może mały „Tarzan”, wychowywany przez umarlaki z cmentarza?

Nik cudem zbiega mordercy. Jako ledwie raczkujący bobas ucieka z domu, w którym trwa prawdziwa rzeź, jego rodzice właśnie tracą życie. Chłopiec wędruje na wzgórze, natrafiając na stary cmentarz. Morderca próbuje go ścigać, jednak ktoś odciąga go w tajemniczy sposób od miejsca pobytu Nika.

Właściwie nie wiadomo jak naprawdę nazywa się chłopiec. Państwo Owens, którzy przygarnęli chłopca na cmentarzu nadali mu imię Nikt, zdrobniale – Nik. Nikt dorasta wśród cmentarnych zjaw, z dziwnymi przyjaciółmi i jeszcze dziwniejszymi historiami.

Kto by pomyślał, że to właśnie zmarli uczyć go będą życia?

Neil Gaiman jest uznawany za jednego z najwybitniejszych pisarzy fantasy, urban fantasy, science fiction i grozy. Na swoim koncie ma już wiele publikacji, między innymi słynną powieść „Amerykańscy bogowie”, w oparciu której powstaje serial. Wiele jego książek doczekało się ekranizacji.

Wzruszająca do łez „Księga Cmentarna” jest jedną z przyjemniejszych książek, jakie miałam ostatnio okazję przeczytać. Książka ta, jest jak cmentarna ciemność, czarna dziura. Ani się obejrzysz, a pół lektury za tobą. Dosłownie pochłania ona czas.

Powieść z morałem, brutalna, choć i zabawna, dostarcza czytelnikowi wielu pozytywnych emocji. Thriller połączony z baśnią? Jeśli jest się tak świetnym pisarzem jak Gaiman, śmiało można się brać za tworzenie takich miksów.

Neil Gaiman należy do grona autorów, którzy piszą z łatwością, nie ma się odczucia, że każde zdanie jest wrzucone na stronice z wymuszeniem, na siłę. O nie! Wręcz przeciwnie. Odnosi się wrażenie, że się płynie poprzez zdania, dając się ponieść falom, przypływom i odpływom, gdzie wir nie chce wypuścić nas ze swoich objęć.

Dlaczego wszyscy nie mogą pisać z taką swobodą, z taką naturalnością? Wtedy z pewnością życie moli książkowych byłoby o wiele przyjemniejsze.

„Księga cmentarna” to pierwsza powieść tego autora, po jaką miałam okazję sięgnąć, jednak mam nadzieję, że jeszcze nie raz uda mi się wejść do światów i realiów, wykreowanych przez mistrza w swoim fachu, Neila Gaimana.

5/6

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu MAG! :)

→ by Raven Stark

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.