MINI WORLD

.

Tytuł:
„Mini World”

Wykonawca:
Indila

Data premiery:
20 maj 2014

.

Natłok codziennych spraw. Praca, dom, praca, szkoła, dom, sklep. Pośpiech. Każdy potrzebuje czasami chwili wytchnienia, czy to od powszednich obowiązków czy od ludzi. Nawet od muzyki. Słuchając wciąż i wciąż tego samego gatunku momentami czuje się przesyt. Chce się przerzucić na coś zupełnie nowego, zagłębić w nowe krainy, do których, zależnie od jej nastroju, zabiera nas piosenka.

Nie samym rock and rollem człowiek żyje, czasami potrzeba delikatniejszych brzmień. :)

Indila jest trzydziestoletnią francuską piosenkarką. Szczerze, to na początku dawałam jej max 26 lat, ale to szczegół. W zeszłym roku światło dzienne ujrzał jej debiutancki singiel, który zapewne duża część Polaków także poznała za pomocą radia, mianowicie „Dernière danse” (Ostatni taniec). Piosenka zapewniła Indili międzynarodową popularność, zarówno we Francji, jak i w Belgii singiel uplasował się na drugim miejscu na liście przebojów. U nas zajął miejsce czwarte. Płyta „Mini World” pokryła się we Francji potrójną platyną.

Indila wnosi na rynek muzyczny coś zupełnie nowego, świeżego. W swojej twórczości łączy Bollywood z popem. Wielokrotnie w piosenkach podkreśla swoje hinduskie korzenie. Cały album, wszystkie piosenki nagrane są w języku francuskim. Wydaje się, że mogłoby to odtrącać słuchaczy, jednak kiedy człowiek się wsłucha w piosenki Indili, daje się ponieść… magii!

Dziesięć utworów. Dziesięć piosenek o długości 3/4 min. Tak od siebie odmienne, tak różne, tworzą całkiem konkretną całość. Bezapelacyjnie jest to wartościowy album. Piosenki są niesamowite, takie prawdziwe. Pełno w nich uczuć, emocji, tego, czego trzeba, żeby poczuć respekt do artystki.

Uśmiech sam pcha się na twarz, kiedy ma się świadomość, że gdzieś tam na świecie, choćby w takiej niesamowitej Francji, są jeszcze ludzie, których bez wahania można nazwać twórcami muzyki. Indila to robi. Ona tworzy.

I co? Wychodzi na to, że można napisać świetne piosenki, chwytające za serce, które z łatwością wpadają w ucho, a jednocześnie niosą ze sobą głęboki przekaz, ukazują jak wiele z siebie artysta włożył w krążek. Picie, ćpanie, imprezy, swag, yolo, hajs. Czy właśnie o tym muszą być dzisiejsze piosenki? Nie. Można w nie wnieść coś więcej niż tylko pokarm dla bezmózgiej młodzieży.

„Non ne le jugez pas
Vous qui ne connaissez pas
Les vertiges et le labeur
Vous êtes faussement heureux, vous troquez vos valeurs”

Piosenką, która otwiera album, jest wspomniany „Ostatni taniec”/”Dernière danse”. Mnie jednak spośród tych wszystkich najbardziej urzekła druga piosenka, pt „Tourner Dans Le Vide”. Opowiada o dziewczynie, która tęskni za ukochanym mężczyzną. Bez niego czuje się jakby żyła w pustce.

Dziękuję Indilo! Dziękuję za magiczne chwile z Twoją płytą, podczas których wiele razy zakręciła mi się łezka w oku.

Serdecznie polecam „Mini World”! Płyta dostępna na 
http://www.empik.com/mini-world-indila,p1096573836,muzyka-p
 :)

6/6

Za możliwość zapoznania się z twórczością Indili z całego serducha dziękuję empik.com!

Sklep internetowy empik.com

→ by Raven Stark

4 Komentarze

 1. Indilę pokochałam za ”Dernière danse” właśnie. Później w ucho wpadło mi „SOS” i tytułowa „Mini World”. Co do płyty to mam już całą odsłuchaną na YT i zgodzę się z Tobą, że jest to naprawdę wartościowy album. Muszę koniecznie kupić płytę na własność, bo jakoś utworów na płycie a na YT bardzo się różni.

 2. Będę teraz znowu komentować Twojego bloga, kiedy mam czas :)
  Bardzo dobra recenzja. Przesłuchałam całą płytę i zgodzę się ze wszystkim, co tutaj napisałaś. A szczególnie z treścią piosenek Indily. Dlaczego wszystkich biorą piosenki w stylu:
  Poszedłem na ulicę, spotkałem ją, jej oczy, och, ach/ kochanie, kochanie, czemu mi nie dasz szansy, kochanie/ ołuołuoł
  ?!
  :D
  Pozdrawiam :*

 3. Derniere danse jest moją ulubioną, póki co. Jak leci w pracy to zawsze pada tekst „Twoja piosenka leci!”. Uwielbiam, choć nie umiem jej zaśpiewać – aczkolwiek wprawiam się już w refrenie! :D Zastanawiałam się właśnie, jak z resztą jej kawałków i widzę, że naprawdę warto się zapoznać z resztą.

  Dzięki! :*

 4. Jak ja ją uwielbiam. Poznałam ja oczywiście, dzięki wspomnianej przez cb piosence „Dernière danse” . Uczę się w szkole francuskiego, dlatego pomyślałam, ze słuchanie jej świetnych piosenek może być też sposobem na naukę tego języka.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.