DZIEWCZYNA, KTÓRA CHCIAŁA ZBYT WIELE

.

Tytuł:
„Dziewczyna, która chciała zbyt wiele”

Autor:
Jennifer Echols

Wydawca:
Wydawnictwo Jaguar

Data premiery:
17 październik 2012

.

Co się odwlecze to nie uciecze. 

Kiedy tylko książka „Dziewczyna, która chciała zbyt wiele” wyszła na rynek, wpisałam ją na swoją prywatną listę must have. Później jednak zajmowały mnie inne pozycje, to egzemplarze recenzyjne, to polecone przez znajomych „mega wciągające książki”. Zakup książki Echols odkładałam wciąż i wciąż na kolejny miesiąc. Bo jaki jest sens kupować książkę, skoro na półce walają się jeszcze dziesiątki nieprzeczytanych? Wiem, dla mnie też to  m a  s e n s, ale normalni ludzie tego nie rozumieją (m.in. moja mama), dlatego za każdym razem, kiedy akurat natrafiałam na księgarnie musiałam wziąć głęboki oddech i głośno powiedzieć do siebie, że jeszcze nie pora na nią. Do dziś tak robię, kiedy mam chętkę jakąś kupić.

Skoro tyle czekałam na tę książkę, to jak mogłabym odmówić sobie możliwości zrecenzowania jej?

Meg. Na pierwszy rzut oka buntowniczka, dziewczyna z rebeliancką duszą, uzależniona od adrenaliny, szalona nastolatka, która łamie prawo tak często, że nie sposób tego już zliczyć. Nie przywiązuje się do nikogo, ma gdzieś poważne związki czy poważne zachowanie. Carpe diem i tak dalej. Ale kiedy czyta się książkę, poznaje się bohaterkę z zupełnie innej perspektywy, co znacznie ułatwia narracja pierwszoosobowa. Meg zaraz po ukończeniu szkoły chce wyjechać na studia, wyrwać się ze szpon rodzinnego miasta, nadopiekuńczych rodziców, zostawić ich z podupadającą restauracją. Zacząć własne życie. Ale choćby nie wiadomo jak mocno próbowała, nie może oszukać samej siebie. Powody, dla których chce wyjechać są zupełnie inne niż się wszystkim wydaje.

Odnosi się wrażenie, że nic nie jest w stanie nakłonić upartej dziewczyny do zmiany zdania. Jednak któregoś dnia wpada w ręce gliniarza. Gliniarza, który nie ma zamiaru puścić płazem jej nieodpowiedzialnych wybryków, który planuje dla niej nauczkę, którą zapamiętać ma do końca życia.

Oboje mają swoje motywy, swoje priorytety. Każde z nich inaczej patrzy na świat. Każde chce czegoś innego, a jeszcze innego potrzebuje. Co się stanie kiedy dwa tak odmienne światy zderzą się ze sobą?

Po raz kolejny zetknęłam się w twórczością Jennifer Echols. W sumie przeczytałam już cztery jej książki. Mogę więc z łatwością wywnioskować,  j a k i e  są jej książki. Pani E. w niezwykle ujmujący sposób opisuje historie, relacje, zdarzenia, które mogą się zdarzyć w życiu każdego człowieka. Nie są to jednak głupie i puste bajeczki dla panienek. Każde z bohaterów Echols skrywa jakąś tajemnicę, coś co nadaje postaci unikalności, co sprawia, że książki posiadają drugie dno, czy to z bardziej tragicznym wątkiem w tle, czy mniej, czy w ogóle bez niego.

Książka napisana jest prostym językiem, czytelnik bez problemów może wczuć się w sytuację bohatera. Postacie są świetnie wykreowane, niemal mogę sobie wyobrazić jak zachowałyby się w innych sytuacjach, niż przedstawiono w książce.

Z biegiem czasu zarówno Meg, jak i Johnafter przechodzą diametralną zmianę, do której przyczynia się to drugie. Nawet nie zdają sobie sprawy, jak szybko się od siebie uzależniają.

Dawno nie spotkałam się z tak fajnymi bohaterami, z bohaterami, których mogłabym polubić, pomimo ich licznych wad. Podczas tego jednego wieczoru i jednego poranka, podczas którego czytałam książkę, bardzo się zżyłam z z Meg i Johnafterem, trochę żałuję, że nie będzie kontynuacji książki.

Echols trzyma poziom i mam nadzieję, że przy kolejnych książkach go nie obniży, co najwyżej podwyższy sobie poprzeczkę. :)

Książka dostępna na 
http://www.empik.com/dziewczyna-ktora-chciala-zbyt-wiele-echols-jennifer,p1056663647,ksiazka-p

5,5/6

Za książkę serdecznie dziękuję empik.com!

Sklep internetowy empik.com

→ by Raven Stark

1 Komentarz

  1. Tę książkę pożyczyła mi przyjaciółka chyba dwa lata temu albo rok. Pamiętam, że bardzo mi się spodobała. I planuję wrócić do niej i zapoznać się z innymi książkami tej pisarki.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.