POZA CZASEM

 

Autor: Alexandra Monir

Wydawca:

Wydawnictwo Jaguar

Data premiery: 01.21.2014

Ilość stron: 275

 

Czy za każdym razem, kiedy stawiasz na swojej drodze jakiś cel, dotrzymujesz swojego postanowienia? Trwasz w nim, walczysz mimo wszystko? Czy może już podczas pierwszych zakrętów nachodzą cię wątpliwości, zmęczenie, znużenie, przekonanie, że jest ci to niepotrzebne, że tak naprawdę potrafisz się bez tego obejść, że to zwykła strata czasu.

Szesnastoletnia Michele Windsor została niedawno porzucona przez swojego chłopaka, Jasona. Na szczęście ma przy sobie kochająca matkę, nie wredną, surową, która ciągle się zastanawia, dlaczego została pokarana tak niewdzięcznym dzieckiem (mam tu na myśli ogół tego typu rodzicielek). Marion, choć samotnie wychowuje swoją córkę, potrafi się nią zająć za dwoje, projektuje ubrania, robi co może, byle dać swemu dziecku to, co najlepsze. A co najważniejsze, jest najlepszą przyjaciółką Michele. Jednak po dramatycznym wydarzeniu Michele musi zamieszkać ze swoimi dziadkami, osobami, których nigdy wcześniej nie poznała, z którymi nie wymieniła ani słowa, którzy byli powodem, dla którego Marion zdecydowała się od nich odciąć siebie i swoje dziecko. Michele nie ma wyboru, musi przeprowadzić się do Nowego Yorku, nauczyć się żyć z Walterem i Dorothy Windsor. Od tej pory jedna z najsłynniejszych rodzin Ameryki będzie razem, w całości, przynajmniej na tyle, na ile to możliwe. Kiedy Michele dociera do starego, tajemniczego domu, odkrywa tam niezwykły przedmiot. A właściwie dwa. Dziennik jednej z jej przodkiń i tajemniczy klucz, który jej ojciec zostawił u swojego pracodawcy, nim zapadł się jak kamień w wodę. Dziewczyna zaczyna podróże w czasie, nie mając pojęcia, jak bardzo odmienią jej życie.

Alexandra Monir jest dwudziestoparoletnią wokalistką, kompozytorką. Książka „POZA CZASEM” jest jej debiutem. Żyje w rozdarciu pomiędzy Nowym Yorkiem a Los Angeles, zupełnie jak bohaterka jej książki. 

„POZA CZASEM” jest pierwszą częścią z serii – z gatunku time travel, young adult – z czego jestem bardzo zadowolona, bo ciekawią mnie dalsze losy bohaterów, z początku, kiedy myślałam, że nie będzie kolejnego tomu, czułam niedosyt. Gdy dowiedziałam się, że za granicą wyszła już kolejna część, nadzieja we mnie odżyła. W inny sposób ocenia się pojedynczą książkę, a w inny jedną z wielu. Książka przypadła do gustu Amazon.com, gdzie ogłoszono ją jedną z najlepszych książek miesiąca, oraz Barnes & Noble, przez które została nazwana najlepszą ofertą dla nastolatków. Muzyka do niej została skomponowana przez samą autorkę. 

To z czego jestem niezwykle zadowolona to szata graficzna, sam fakt, że nie została ona skopiowana od zagranicznego wydawcy zasługuje na uznanie, a biorąc pod uwagę jeszcze, że Wydawnictwo Jaguar przygotowało taką wspaniałą okładkę… majstersztyk. Przyjazny dla mola książkowego papier – jest!, można odhaczyć. Skrzydełka – są!, rogi nie będą się zaginać, książka dłużej „pożyje”. 

„POZA CZASEM” to ponadczasowa opowieść o miłości, o tym, do czego zdolni są zakochani ludzie, czego są w stanie dokonać, aby pomóc swojemu szczęściu, aby zawalczyć o swoje. Z pozoru niczym niewyróżniająca się powieść dla młodzieży, skrywa jednak własne wartości. Spotkałam się już z książkami o tej tematyce, więc bohaterka podróżująca w czasie nie jest mi obca. Aby dogłębniej ocenić serię, porównać ją do innych, poczekam na pozostałe części. Na temat tej mogę powiedzieć, że czytało się ją bardzo miło, usprawniły mi to ferie, więc wyrobiłam się z nią w niecałe dwa dni. Na pochwałę zasługuje postać głównej bohaterki, która w porównaniu choćby do Kylie Galen z „Urodzonej o północy” nie narzeka tak na swój los, nie jest taką emocjonalną ślamazarą, potrafi postawić się dziadkom. „POZA CZASEM” to z pewnością książka, dzięki której poczujesz magię, poznasz Nowy York podczas lat 20. XX wieku, również u schyłku II wojny światowej. Powiązania z bohaterami? Zamiłowanie do muzyki. Nie wyobrażam sobie bez niej życia.

Michele potrafi wytrwać, potrafi postawić na swoim, nawet jeśli kosztuje ją to sporo wysiłku. Czy ty również umiesz zawalczyć o swoje marzenia? Czy ty zawalczysz o nie, a co więcej, czy osiągniesz swój cel, choćbyś musiał/a przebrnąć rzeki, góry, lasy by tego dokonać?

5/6

Za książkę dziękuję portalowi Kotek.pl :)

→ by C.C.Clouds

4 Komentarze

  1. Ponadczasowa? Tym bardziej się mi już podoba, miłosć to coś kolejnego co mnie kusi ;) Ogólnie przedstawiłaś ją w świetny sposób i grubbba <3

  2. Ja dopiero co przeczytałam tą książkę i choć podchodziłam do niej sceptycznie historia mnie tak wciągnęła i zaabsorbowała, że nie mogę się doczekać kolejnej części :)

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.