ZAUŁEK POTWORÓW

 

Tytuł: ,,Zaułek potworów”

Autor: Golden Christopher

Wydawca:

G+J Gruner&Jahr

Data premiery: 11.07.2012

Poznaj historie potworów opowiedziane z punktu widzenia… ich samych!
 
W Zaułku potworów znajdziesz opowieści najpopularniejszych pisarzy z kręgu literatury nadprzyrodzonej: wyznania o lęku, szaleństwie i śmiechu, filozoficzne rozprawy i okrutne zakręty losu, pożerające ludzi rośliny, a nawet pewną dozę sympatii dla diabła!

Demony i gobliny, mroczni bogowie i kosmici, mityczne i legendarne stworzenia czające się w ciemności i bestie w ludzkiej skórze. Potwory – od Lucyfera po Mordreda, od baśniowych istot porywających dzieci po Złą Czarownicę z Zachodu i stwora Frankensteina. Człowiek postrzega te istoty jako straszliwe, przerażające monstra, lecz one same widzą siebie w innym świetle.

 

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego Godzilla postępowała tak czy inaczej, czemu ludzie nienawidzili Frankensteina, dlaczego w ,,Pięknej i Bestii” Bestia jest bestią?

Ale czy choć raz spróbowaliście spojrzeć na bieg wydarzeń z ich strony? Jak oni to odczuwali na własnej skórze? Czy to właśnie oni ponosili winę za to, kim/czym się stali? Czy TYLKO oni ponosili winę za to, kim/czym się stali?  Kim/czym są? Ja owszem.

Weźmy na przykład takiego zwykłego, przeciętnego człowieka. Czasem zmienia się na lepsze, czasem na gorsze.Bywa, że nie do końca świadomie zrobi coś, czego później żałuje. Ludzie zaczynają o nim gadać, a całe to gadanie jest jak zabawa w głuchy telefon – im dalej się w to zabrnie, tym mniej w tym wszystkim prawdy. Ale ten biedny, targany wyrzutami sumienia człowieczyna uważa oskarżenia innych za właściwe, mające swe podstawy. Obarcza się winą za coś, czego nie zrobił. Choć jego przewinienia nie są tak wielkie jak wmawiają mu zupełnie obcy ludzie, myśli o sobie jak o złoczyńcy, o kimś, kto nie ma prawa istnieć. Być może gdyby nie środowisko, gdyby nie ludzie, którzy go zewsząd otaczają, nie byłby tym, kim teraz jest.

Można więc śmiało rzec, że główną winę ponoszą oskarżyciele.

Czasami jednak „potworki” nie zrobiły nic złego, takie po prostu są, takie się urodziły, takie je ktoś „stworzył”. Bo czy one tego chciały? Skąd! A starają się jak najbardziej, by ludzie zmienili o nich zdanie. Nic nikomu nie robią, nie przeszkadzają, a wręcz przeciwnie – pomagają innym. W niektórych przypadkach zdarza się, że zrobiły coś złego, ale najczęściej jest to zwykły wypadek. Potworki nie chciały źle, one chciały dobrze!

Książka ,,ZAUŁEK POTWORÓW”, z pozoru zwyczajna, wewnątrz kryje skarb.Sam Christopher Golden, stojący ,,na czele” tych wszystkich autorów, urzekł mnie wstępem. Bo wiem, co znaczy sympatia do czarnych bohaterów (czasami nie do końca takich czarnych), bywa, że najzwyczajniej w świecie jest mi ich szkoda. Tych, których niesłusznie określono mianem ,,monstrum”, jaki i tych, którzy starają się nas usilnie przekonać, że to miano mogłoby być ich drugim imieniem. Dlatego właśnie często zdarza mi się, że jeśli w książce znajduje się trio dobry&dziewczyna&zły, to większą sympatią darzę tego „złego”. Bo mu współczuję, bo wiem przez jaki koszmar przeszedł w życiu.

Szczerze: nie pamiętam, przy której książce ostatnio się tak wzruszyłam. Każde opowiadanie niesie ze sobą głęboki przekaz, pokazuje nam postępowanie postaci z ich punktu widzenia. W książce znaleźć można liczne sytuacje, które są w pewnym sensie odzwierciedleniem naszego własnego postępowania. Ponieważ w życiu każdego człowieka znajduje się jego własny ,,rozwścieczony tłum z pochodniami” gotowy ukarać go choćby za to, że żyje, że istnieje. Czyż nie?

Taka jest ludzka natura, że wynajdujemy to, co inne
i odróżniające się od reszty, by winę za wszystkie nieszczęścia złożyć na karb takiego odmieńca.

Sięgnijcie po tą książkę, a poznacie losy ghula, człowieka-ćmy, wielkoluda, Frankensteina, świętego Johna i wielu, wielu innych postaci.

Zapewniam, że warto ;)

5,5/6

Za książkę dziękuję G+J Gruner&Jahr

 

→ by C.C.Clouds

17 Komentarze

  • szczerze przyznam, że gdyby nie moja współpraca z tym wydawnictwem to pewnie też bym o niej nie usłyszała ;p a szkoda, bo jest dużo książek, które są niby takie super, tak je rekomendują i wgl. a takie perełki schowane głęboko ;3
   książka jest niesamowita, polecam wszystkim!

 1. MUSZĘ JĄ PRZECZYTAĆ!!!!!! :D
  I po to się czyta blogi z recenzjami książek, żeby się dowiedzieć o bardzo ciekawych lekturach. Mam nadzieję, że będę miała okazję po nią sięgnąć.
  PS. Uczestniczysz może w czymś takim, że przesyłają Ci książkę to recenzji?

   • A mogłabyś mi powiedzieć jak można nawiązać taką współpracę? Bo ja z koleżanką bardzo byśmy też chciały w takim czymś uczestniczyć, tylko nie wiemy jak. :)

     • A mogłabyś polecić któreś wydawnictwo? ;) Napisałam na razie do jednego… – odmowa. Znam jeszcze może z dwa, więc jakbyś np. jakieś podrzuciła jakbyś mogła…? :)

     • do jakiego napisałaś? ja pisałam do wszystkich, w zakładce „współpraca” jest napisane, z którymi współpracuję, jeżeli dobrze pójdzie to dołączy do nich Wydawnictwo SQN. Ja napisałam do około 20 jeśli nie więcej xD. jeżeli ci nie odpiszą, możliwe, że po prostu wgl tego nie przeczytali, może się im twój mejl ,,zawieruszył”. Proponuję pisać co kilka miesięcy, aż do skutku ;D

 2. i to jest fajne, ze zanim sięgniemy po jakieś ksiażki to mamy dokładne zachęcenie z tw strony ;) ty dajesz nam tą pewność, że warto ;) kolejna zaj*bista recenzja, uwielbiam czytać tw blooga :)

  • hahahahaha xD dzięki wielkie :D
   uwaga: to nie ostatnia recenzja, o nie! jeszcze trochę Was pomęczę ;3
   a już mogę powiedzieć, że jestem prawie w połowie „Piątej fali” i przyznaję się bez bicia, że nie mam zamiaru wystawiać jej oceny poniżej 5, kto wie jaka będzie po skończeniu… ^_^

 3. Nie słyszałam o tej ksiażce, ale po tym co tu przeczytałam, muszę ją mieć ! Wydaje się być naprawdę ciekawa, a ty dziewczyno, musisz w przyszłości zostać recenzentką ! Musisz w przyszłości pisać recenzje, bo się do tego nadajesz !

  Pozdrawiam,
  Vulnera

  dramione-innahistoria.blogspot.com

 4. Super blog, zaraz gdy dostałam od cb link to go zaczęłam czytać i jestem pewna, że jeszcze powrócę !
  Zapraszam do mnie, przed chwilą pojawił się rozdział drugi ;p
  Liczę na twój komentarz
  Pozdrawiam
  Życzę dużo weny
  Small Scar

  PS: Dodałam Twój blog do : ”moja lista blogów” :))

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.