PRZEZ BURZE OGNIA

 

Tytuł: ,,Przez burze ognia”

Autor: Veronica Rossi

Wydawca:

Wydawnictwo Otwarte

Data premiery: 01.23.2013

 

 

 

Aria żyje w Reverie rozwiniętym technologicznie świecie oddzielonym od dzikiej natury szczelną kopułą. Jak wszyscy Osadnicy spędza czas w wirtualnych Sferach dostępnych tylko za pomocą specjalnego Wizjera. Kiedy zostaje wygnana za przestępstwo, którego nie popełniła, wie, że śmierć jest blisko.

 Perry jako Wykluczony musi walczyć o przetrwanie w brutalnym świecie plemiennych wojen, kanibali i eterowych burz. Udaje mu się przeżyć tylko dzięki wyjątkowym zmysłom pozwalającym wyczuć niebezpieczeństwo i ludzkie emocje.

Drogi Arii i Perry’ego się przecinają. Tylko Perry może ocalić dziewczynę od śmierci. Tylko Aria może pomóc mu odkupić winy. Razem rozpoczynają niebezpieczną podróż…

Z pewnością nie raz naszło was przygnębienie. Bo są obowiązki, bo trzeba myśleć, starać się, bo mniej czasu zostaje na czytanie książek. Czułeś się tak kiedyś? Może wczoraj kiedy mama zagoniła się do nauki? Albo już na początku września? Czujesz smutek, żal? A może tęsknisz, za czasami, kiedy mogłaś/eś.nie przejmując się światem czytać, od rana do nocy, ile ci się żywnie podoba. Macie tak czasami?

Czy ja tak mam…? Skądże! Z natury jestem optymistką (choć może zbyt niecierpliwą, nerwową… no i troszkę wredną).Kij w oko tym, którzy mówią, że nie ma teraz czasu na czytanie. Oczy sprawne masz? To na co czekasz?! Do czytania, ale już! Zadania domowe nie zając, noc długa, rano kawka i będziesz jak nowo narodzona/y.

Termin ostateczny na przeczytanie lektury dostałam na dwudziesty któryś październik. Dwa wieczorki przed końcem i będzie z głowy. W dodatku lepiej się zapamięta szczegóły, bo tak na świeżo. Cały miesiąc! Co zrobić z takim ogromem czasu? Przeczytać ,,PRZEZ BURZE OGNIA„. No i jeszcze dużo innych książek. Serio, d u ż o. 

Niekreślona przyszłość, świat bo przeżyciach, katastrofach, po prostu dystopia. 

Główną żeńską postacią w książce jest Aria. Na początku książki poznajemy również jej przyjaciółkę, Paisley, Sorena i dwójkę pokręconych bliźniaków. Grupka postanowiła złamać parę zasad, zaszaleć, zobaczyć jak to jest  n a p r a w d ę  coś zrobić. Do tej pory wszystkie ich doświadczenia pochodzą z przebywania w Sferach. Niemal nie żyli w realu. Bo od zawsze im powtarzano, że to ,,lepsze niż rzeczywistość”. Czy aby na pewno? Zapachy, kształty… Rzeczywistość czy fikcja? Jak TY myślisz? Co byś wybrał/a?

Sytuacja toczy się nie do końca tak, jak Aria sobie zaplanowała. Miała nadzieję dowiedzieć się czegoś od Sorena, syna jednego z najbardziej potężnych ludzi w Reverie, czy wie coś o jej matce, która w celach naukowych udała się do Bliss. Jej relacje z rodzicielką nie są najlepsze, jednak pomimo to, Aria się martwi. Dotychczas mogła swobodnie kontaktować z Luminą bez przeszkód, dzięki wizjerowi. Nagle połączenie zostało zerwane, a dziewczyna nie wie dlaczego.Tymczasem wyskok nastolatków się komplikuje. Mówiąc ,,komplikacje”, mam na myśli jej przyjaciół. Martwych. Tylko Soren przeżył. I Aria, której pomógł niespodziewany intruz. Dzikus. Jej wizjer zostaje zniszczony, kiedy jeszcze działał, zdołała nagrać materiał dowodowy, w którym widoczne są poczynania Sorena. 

Jednak kiedy dwójka ocalałych zostaje wciągnięta z powrotem do środka, Soren przekonuje ojca, że to był pomysł Arii, nie jego. Dziewczyna zostaje wygnana. Ubrana w kombinezon, przemierza zgliszcza poza kopułą. Tylko jej kombinezon ma pewną wadę. Przyciąga eter. To właśnie eterowe burze tak poniszczyły ten świat. Po dość długiej ,,przechadzce” spotyka Perry’ego. Dzikusa, który był obecny  w t e d y, który ocalił jej życie. Z wzajemną niechęcią, zaczynają wspólną wędrówkę przez burze ognia.

Mogę przyznać, że wszelkie dystopie, antyutopie to mój konik. Moja bajka. Z przyjemnością więc zabrałam się do lektury. Co z tego wyszło? Autorka na każdym kroku zaskakuje, pogratulować wyobraźni. Co więcej, wizja świata w przyszłości jest dość przerażająca. Uwielbiam taki dreszczyk, grozę w tego typu powieściach. Na początku może trudno się połapać z tymi wszystkimi sferami, z kopułą, wizjerem, ale z czasem człowiek się przyzwyczaja. Jeśli ktoś ma trudności z wyobrażeniem sobie tego wszystkiego zapraszam do pooglądania zwiastuna książki. Choć z jednej strony odradzam, bo troszkę wybiega w przyszłość i zalatuje spojlerami. Co to jest wizjer? Taka jakby nakładka na oko. Już Wam to Veronica Rossi porządnie wytłumaczy. Intrygujące rzeczy? Wygląd… wszystkiego. Bohaterowie? Genialni! Z czasem poznajemy ich więcej, choć nie tyle by nie dało się ich wszystkich spamiętać. Jednak głównie akcja toczy się z Aria&Peregrine, nie chodzi głównie o wątek miłosny. Poznajemy grupy wyjątkowych ludzi, obdarzonych darami, nie… poznajemy grupy, których członkowie mają wyostrzone zmysły, ale zmieszanie się dwójki różnych przynosi przekleństwo.

Jestem zachwycona książką, bierzcie się od czytania jej, bo będę Was męczyć aż tego nie zrobicie (wierzcie mi, jestem w tym dobra). Jak usłyszę, że jak ktoś się waha, to… *głęboki oddech* … nie, jednak to mnie nie uspokaja. Po prostu przeczytajcie to, a będę uradowana, że odmieniłam komuś życie. Na drugą część nie musicie czekać bo jest już dostępna. Właśnie będę się za nią niedługo zabierać. Co do trzeciej, muahaha!, jeszcze nie ma. Ale jeśli czeka się z niecierpliwością do premiery kontynuacji, to musi być to naprawdę arcydzieło!

Tak więc oceniam książkę. Z uśmiechem na twarzy wystawiam:

.

.

.

 6/6!

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Otwarte

 

 

 

 → by C.C.Clouds

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.