NIEZGODNA

Autor: Veronica Roth

Wydawca: Wydawnictwo Amber

Data premiery: 03.20.2012

Cena na wydawnictwoamber.pl : 28,35zł

Altruizm (bezinteresowność), Nieustraszoność (odwaga), Erudycja (inteligencja), Prawość (uczciwość), Serdeczność (życzliwość) to pięć frakcji, na które podzielone jest społeczeństwo zbudowane na ruinach Chicago. Każdy szesnastolatek przechodzi test predyspozycji, a potem w krwawej ceremonii musi wybrać frakcję. Ten, kto nie pasuje do żadnej, zostaje uznany za bezfrakcyjnego i wykluczony.

Ten, kto łączy cechy charakteru kilku frakcji, jest niezgodny – i musi być wyeliminowany…

Szesnastoletnia Beatrice dokonuje wyboru, który zaskoczy wszystkich, nawet ją samą. Porzuca Altruizm i swoją rodzinę, by jako Tris stać się twardą, niebezpieczną Nieustraszoną. Będzie musiała przejść brutalne szkolenie, zmierzyć się ze swoimi najgłębszymi lękami, nauczyć się ufać innym nowicjuszom i przekonać się, czy w nowym życiu, jakie wybrała, jest miejsce na miłość.
 
Ale Tris ma tajemnicę, której musi strzec przed wszystkimi, bo wie, że jej odkrycie oznacza dla niej śmierć.

Rok szkolny dobiegał końca. Od dawna nie miałam żadnej książki w rękach. Tęskniłam za czytaniem. Lub, jeśli chcecie, możecie uznać, że byłam na tzw. „głodzie książkowym”. Postanowiłam pobuszować na internecie po empiku, szukając ciekawych książek dla młodzieży. Między innymi natknęłam się na NIEZGODNĄ. Przeczytałam opinie. Dużo osób bardzo chwaliło powieś Veroniki Roth. Jedynie wyjątki zaprzeczały jej świetności. Spojrzałam na recenzję Publishers Weekly:

Dla tych, którzy zakochali się w Igrzyskach Śmierci i nie boją się stawić czoło okrutnym testom siły i odwagi, nagrodą jest ta niesamowita, nieprzewidywalna podróż z NIEZGODNĄ, podróż, z której nie da się zawrócić…

Zapowiadało się interesująco. A tak to się zaczęło… Jedną z rzeczy, które mnie zaskoczyły na samym początku było to, że autorka jest niewiele starsza ode mnie. Naprawdę podziwiam. Zamiast się uczyć, pisała książkę. Na szczęście odniosła wielki sukces na świecie. A jak ja to wszystko ogarnęłam?

Narratorką jest szesnastoletnia Beatrice Prior. Wychowana w altruistycznej rodzinie, przygotowuje się do testu predyspozycji, który ma pokazać, do jakiej części ludności pasuje. Społeczeństwo powstałe na ruinach Chicago dzieli się na pięć frakcji: Altruizm, Nieustraszoność, Erudycja, Prawość i Serdeczność. Ten, który nie pasuje do żadnej, zostają bezfrakcyjny, wykluczony. Ten, który ma cechy kilku frakcji jest NIEZGODNY. Musi zostać wyeliminowany. Beatrice zadziwiając siebie i wszystkich wokół postanawia przyłączyć się do Nieustraszonych. Do tej pory bezinteresowna osoba, sztywniak, przechodzi do frakcji pełnej wyzwań, oczekiwań, adrenaliny i pewnego rodzaju zabawy. Znajduje tam przyjaciół, których do tej pory praktycznie nie miała. Jako altruistka była niezauważana, ignorowana przez ludzi z innych frakcji, jakby w ogóle nie istniała. Dokonując wyboru nie miała pojęcia, co ją tam czeka. Nie sądziła, że stawanie się Nieustraszoną będzie takie trudne. Czy w nowym życiu, znajdzie miejsce na miłość?

Okładka przyciągająca wzrok, zero nudy, nieoczekiwane zwroty akcji, , oryginalna fabuła, nieprzeciętni bohaterowie i ten zapach nowej książki… Ach! Uzależniające! V.Roth pokazała w tej książce wszystko! nazwanie jej książki hitem jest w pełni zasłużone. NIEZGODNA pobudza wyobraźnię czytelników, dostarcza niezapomnianych wrażeń. Doskonała w każdym calu za każdym razem. Można czytać wielokrotnie i zapewniam, że się wam nie znudzi. Z całą pewnością długo pozostanie w mojej pamięci.

Veronica Roth udowodniła, że młodzi ludzie też potrafią tworzyć wspaniałe dzieła. Jej życzmy szczęścia w karierze, a wam chęci, abyście odważnie sięgnęli po NIEZGODNĄ! Polecam!

6/6

-> by chmurka

11 Komentarze

 1. Hej! Ciekawy pomysł na bloga, sama uwielbiam czytać, niestety ostatnio nie mam za wiele czasu :(

  Jesli mogłabym coś polecić, to sugeruję Pieśń Lodu i Ognia Georga Martina, szerzej znaną jako telewizyjna Gra o Tron. Książka jest jeszcze lepsza niż serial!!!
  Jeśli lubisz fantasy, to Tkaczka Pieśni, Andre Norton, tez powinna cię zainteresować.
  Widzę, że lubisz Tolkiena, czytałaś Silmarillion??? Normalnie geniusz, ale to trzeba przeczytać kilka razy, bo niesamowicie wiele historii się przeplata i łatwo którąś zapomnieć.

  Niezgodnej nie czytałam, ale może sie skuszę jak tylko przebrnę przez cały stos nowych książek, których nie miałam okazji jeszcze przeczytać. :P

  Pozdrawiam,
  Bezczelna
  [kukielki-losu.blog.pl]

  • Dziękuję za miłe słowa :D
   Silmarillion jeszcze nie czytałam ale po skończeniu stosu książek sięgnę z pewnością ;)
   I polecam Niezgodną ;)

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.