IGRZYSKA ŚMIERCI

Autor: Suzanne Collins

Wydawca: Media Rodzina

Data premiery: 5.6.2009

Cena na mediarodzina.pl: 26,91zł

 

Czy zdołałbyś przetrwać w dziczy, zdany na własne siły, gdyby wszyscy dookoła próbowali wykończyć cię za wszelką cenę?
Na ruinach dawnej Ameryki Północnej rozciąga się państwo Panem, z imponującym Kapitolem otoczonym przez dwanaście dystryktów. Okrutne władze stolicy zmuszają podległe sobie rejony do składania upiornej daniny. Raz w roku każdy dystrykt musi dostarczyć chłopca i dziewczynę między dwunastym a osiemnastym rokiem życia, by wzięli udział w Głodowych Igrzyskach, turnieju na śmierć i życie, transmitowanym na żywo przez telewizję.

Bohaterką, a jednocześnie narratorką książki jest szesnastoletnia Katniss Everdeen, która mieszka z matką i młodszą siostrą w jednym z najbiedniejszych dystryktów nowego państwa. Katniss po śmierci ojca jest głową rodziny – musi troszczyć się, by zapewnić byt młodszej siostrze i chorej matce, a to prawdziwa walka o przetrwanie…

Uznana pisarka Suzanne Collins jest mistrzynią w konstruowaniu zaskakujących zwrotów akcji, doskonale łączy refleksję z przygodą i romansem w swojej nowej, świetnej powieści o przyszłości, która niepokojąco przypomina teraźniejszość.

Igrzyska poleciła mi moja kuzynka J. O ile dobrze pamiętam była to własność koleżanki jej koleżanki. Więc nie mogłam się do niej zbytnio przywiązywać (a uwielbiam w wolnych chwilach czytać po raz wtóry chocby fragmenty). Nie byłam wprawdzie do końca przekonana kiedy zaczynałam czytać. Moje zainteresowanie wzbudziła tematyka. Postapoakliptyczny świat. Dużo akcji, grozy. Nawiasem mówiąc, coś co lubię. Jako mała dziewczynka wolałam oglądać Batmana zamiast Barbie. Wieczorami, kiedy nadarzyła się okazja, przesiadywałam z tatem przed telewizorem oglądając Władcę Pierścieni czy Harry’ego Pottera. Po kilku dniach opierania się, postanowiłam przeczytać Igrzyska.

Główną bohaterką, jednocześnie narratorką książki jest szesnastoletnia Katniss Everdeen. Osierocona przed kilkoma laty przez ojca staje się głową rodziny. Jej matka po stracie męża popadła w depresję, nie była w stanie zaopiekować się córkami. Katniss ze względu na swoją małą siostrzyczkę Prim i chorą matkę zaczęła prawdziwą walkę o przetrwanie. Dwunasty Dystrykt, ich dom, jest najbardziej oddalony od Kapitolu. Tutaj porządkowi nie są tacy surowi, funkcjonuje czarny rynek. Dziewczyna nauczyła się od ojca wyrabiać łuki. Aby nakarmić głodną rodzinę musiała polować na zakazanym terenie. Podczas pewnej wyprawy poznała Gale’a. Chłopak także stracił ojca podczas katastrofy w kopalni. Po pewnym czasie zaczęli współpracować. To jednak nie wystarcza do napełnienia żołądków. Jest jednak pewna opcja. Jeśli biedujesz i głód zagląda ci w oczy, możesz zgłosić się po astragale o wartości rocznego zaopatrzenia jednej osoby w zboże i olej w zamian za dodatkowy los w Dożynkach. Akcja nabiera tempa, dowiadujemy się ciekawych rzeczy na temat przeszłości bohaterki. Dzięki narracji pierwszoosobowej poznajemy ją od środka, dziewczynę pełną tajemnic. Dziewczynę, która igra z ogniem.

Książka przy której nie sposób się nudzić. Pokazuje jak okrutny potrafi być świat, jak wypaczeni są ludzie. Prosta okładka, lecz nie można powiedzieć, że banalna. Skromna, tajemnicza, nawiązująca do treści książki. Czytając książkę naprawdę ciężko był się oderwać. Za każdym razem gdy mówiłam sobie, że to ostatni rozdział Pani Collins wyskakiwała mi na jego końcówce o czymś czego musiałam się dowiedzieć, więc czytałam dalej. Ciężko się oderwać. Książka niesie wiele wartości, uczy nas.

Igrzyska wywarły na mnie wielkie wrażenie. Zmieniły moje nastawienie do życia i otoczenia. Z niecierpliwością zamówiłam w pobliskiej księgarni wszystkie trzy części (jako że pierwsza nie była moja). Polecam ty, którzy jeszcze nie czytali!

6/6

-> by chmurka

3 Komentarze

  1. trafiłam na twojego bloga przypadkiem, kiedy miałaś jeden wpis o początku. przeczytałam później, że recenzujesz Igrzyska, a wiele osób już mi o niej mówiło. może dzięki tobie zostanę molem książkowym xD w każdym razie po namowach przyjaciółki zamówiłam igrzyska. po tej recenzji myśllę że ją polubię :)

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.