IGRZYSKA ŚMIERCI: KOSOGŁOS

 

Autor: Suzanne CollinsWydawca: Media RodzinaData premiery: 11.11.2010Cena na mediarodzina.pl: 31,41zł 

Katniss Everdeen wraz z matką i siostrą mieszka w Trzynastce – legendarnym podziemnym dystrykcie, który wbrew kłamliwej propagandzie Kapitolu przetrwał, a co więcej, szykuje się do rozprawy z dyktatorską władzą.
Katniss mimo początkowej niechęci, wykończona psychicznie i fizycznie ciężkimi przeżyciami na arenie, zgadza się zostać Kosogłosem – symbolem oporu przeciw kapitolińskiemu tyranowi.
 
Czytając IGRZYSKA ŚMIERCI wiedziałam, że to nie będzie zwykła książka na wieczorki. Od początku miałam poczucie, że jest wyjątkowa. Druga część była równie mistrzowska jak pierwsza. Sprawiła, że zaczęłam się przejmować nie tylko bohaterami książki (a wiedzcie, że bardzo się do nich przywiązałam), ale również ludźmi z mojego otoczenia. Wiele znam takich, którym życie nie przyniosło wiele szczęście. Ja mam tę przyjemność, że mam doskonały, sprawny wzrok i mogę bez opamiętania czytać książki. Dzięki nim jestem bardziej taka… ludzka. Może bardziej dojrzalsza. Nic więc dziwnego, że z KOSOGŁOSEM wiązane były wielkie oczekiwania. Część moich znajomych jest za tym, że ta książka jest doskonała. Inni narzekają, że nie jest na takim poziomie jak pozostałe. Co ja sądzę?
 
KOSOGŁOS poruszył moje najbardziej skrywane JA. Jednak przyznać muszę, że nie tego oczekiwałam. Zaskoczyło mnie to, że książka jest niesamowicie brutalna, przez co jeszcze bardziej rzeczywista. Bardziej przyziemna. Katniss trafia do Trzynastego Dystryktu razem z rodziną, Galem, Haymitchem oraz 800 osobami z Dwunastego Dystryktu. Ale bez chłopca z chlebem. Został schwytany przez Kapitol. Katniss staje się symbolem rebelii. Tytułowym Kosogłosem.
 
Zalety? Nieoczekiwane zwroty akcji. Jesteśmy w stanie otwartej wojny z Kapitolem. A ktoś, kto posyła dzieci na arenę, nie będzie przebierać w środkach podczas działań wojennych z rebeliantami. Moim zdaniem jest to jak najbardziej zaleta tego tytułu. Wychodzimy w końcu poza ramy areny, na której rozgrywają się Igrzyska i mamy szansę obejrzeć z bliska niesprawiedliwości Panem. Poznajemy bliżej bohaterów. Zarówno te pozytywne jak i czarne charaktery. Smutno mi z powodu niektórych . Świat Panem jest bardzo brutalny. Łzy w oczach na samą myśl? Naturalnie! Szkoda, że tak krótko mogliśmy się cieszyć ich obecnością. Ale na tym polega wojna. Czasami trzeba się poświęcić.
 
Pani Collins w niesamowity sposób zakończyła jedną z moich ulubionych serii książek. Wielki szacunek dla tak mądrej autorki i gratulacje prosto z serca. Chcesz się dowiedzieć jak potoczyły się losy bohaterów w KOSOGŁOSIE? Śmiało sięgnij po tą książkę. Przewidywalna czy nie? Sam oceń ;)
 
5,5/6
 
-> by chmurka

 

5 Komentarze

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.